تن مگ » نظافت و شستشو » چرا شلوار جین رنگ میدهد؟

چرا شلوار جین رنگ میدهد؟

چرا شلوار جین رنگ میدهد؟
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

یکی از کاربردی ترین و رایج ترین انواع شلوارهایی که همه ما بارها از آن استفاده کرده ایم، شلوار جین است. شلوارهای جین با پارچه دنیم که صرفا یک پارچه خاص برای دوخت شلوار جین است، دوخته می شوند. خاصیت این پارچه این است که بار هر بار شستشو رنگ می دهد و باعث به جا ماندن آثار رنگ روی هر محلی می شود.

بدین صورت که هر بار آن را می شویید و روی مبل های رنگ روشن می نشینید، رنگ دادن آن را مشاهده می کنید. این مشکل معمولا در مورد برخی از شلوارهای جین صدق می کند و دیده می شود. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که چرا شلوار جین رنگ می دهد؟

دلیل رنگ دادن شلوار جین

چرا شلوار جین رنگ میدهد؟

شلوارهای جین به طور کلی جزو مقاوم ترین شلوارها محسوب می شوند. به صورتی که می توانید سال های متوالی بدون آسیب دیدن از آن ها استفاده کنید. با این وجود حتما شما هم تجربه کرده اید که زمان شستن شلوار جین یا نشستن روی مبل و قالی های روشن، رنگ شلوار لی روی آن مانده و به قول معروف رنگ پس داده است.

مقاله پیشنهادی:
از بین بردن پرز فرش با 10 نکته طلایی

این موضوع در برخی موارد و زمانی که شلوار جین را به همراه سایر لباس های رنگ روشن در ماشین لباسشویی هم انداخته اید، ممکن است رخ دهد. به صورتی که پس از اتمام شستشو و خشک شدن لباس ها می بینید که لباس های رنگ روشن دیگر هم رنگ گرفته و تغییر رنگ داده اند؛ که این اتفاق اصلا خوشایند نیست. به طور کلی رنگ دادن شلوار جین دلایل مختلفی دارد که به شرح زیر است:

1. جنس پارچه شلوار جین

همان طور که در ابتدای مقاله هم ذکر شد، پارچه شلوارهای جین از دنیم است که خاصیت رنگ دهی دارد. بدیهی است که پس شستشو شاهد رنگ دهی خواهید بود. ممکن است پس از مدتی رنگ دهی شلوار کاهش پیدا کرده و به نوعی رنگ آن ثابت می شود. بنابراین برای جلوگیری از رنگ دادن به سایر لباس ها، شلوار جین را همراه با سایر لباس های رنگ روشن داخل ماشین لباسشویی نیدازید.

2. قرار دادن شلوار جین درون رنگ

به طور کلی برای رنگ کردن شلوارها و پارچه های جین مدت زمان زیادی آن را درون رنگ مورد نظر قرار می دهند تا به خوبی رنگ به پارچه آن جذب شود. این رنگ معمولا دارای غلظت زیادی بوده و برای افزایش کیفیت و ثابت ماندن رنگ شلوار جین این روش انجام می شود. بنابراین می توان گفت که یکی دیگر از دلایل رنگ دادن شلوار جین، قرار گرفتن در رنگ به مدت طولانی و زیاد است.

3. قوی بودن شوینده

در برخی موارد در صورتی که برای اولین بار یا چند دفعه اول شلوار جین را با شوینده های بسیار قوی بشویید، باعث رنگ دادن آن ها خواهد شد. به همین دلیل معمولا توصیه می شود که برای شستشو به برچسب روی شلوار دقت کنید، تا در صورتی که برای شستشو نیاز به انجام روش خاصی است، همان روش را انجام دهید. همچنین توصیه می شود که شلوارهای جین را به تنهایی و بدون قاطی کردن با لباس های رنگ روشن با ماشین لباسشویی بشویید. همچنین در صورتی که قصد دارید با دست شلوار را بشویید، از آب سرد یا ولرم و شوینده های معمولی و سبک تر استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی:
چسبیدن آدامس به مو و روش های جداسازی آن

4. بالا بودن درجه آب ماشین لباسشویی

همان طور که می دانید امکان تنظیم درجه حرارت آب در ماشین لباسشویی های جدید و امروزی وجود دارد. می توان گفت یکی از دلایل دیگری که می تواند باعث رنگ دادن شلوار جین شود، بالا بودن درجه آب ماشین لباسشویی است. برای جلوگیری از این مورد باید درجه آب را کاهش داده و نهایتا روی 20 درجه تنظیم کنید.

روش های جلوگیری از رنگ دادن شلوار جین

روش های جلوگیری از رنگ دادن شلوار جین

در پاراگراف های بالاتر در مورد مهم ترین دلایل رنگ دادن شلوار جین صحبت شد. در صورتی که شما هم با این مشکل روبرو هستید، با انجام روش های زیر می توانید از رنگ دادن شلوارهای جین جلوگیری کرده یا حداقل میزان رنگ دهی را کاهش دهید:

  • شستن شلوار جین با آب سرد
  • انداختن شلوار جین در آب سرد به مدت یک شبانه روز
  • شستن شلوار جین به تنهایی (بدون قاطی کردن با لباس های رنگ روشن دیگر)
  • قرار دادن شلوار جین داخل فریزر به مدت 1 روز
  • استفاده از شوینده مناسب برای شستشو
  • اضافه کردن سرکه به مواد شوینده شلوار جین
  • تنظیم درجه آب زمان شستشو با استفاده از ماشین لباسشویی

 

کلام آخر

یکی از مشکلات رایجی که همه ما ممکن است حداقل یک بار تجربه کرده باشیم، رنگ پس دادن شلوار جین است. در این مقاله هم به منظور آشنایی بیشتر در مورد این که چرا شلوار جین رنگ پس میدهد، صحبت شد. با مطالعه این مقاله ضمن آشنایی با دلایل آن، می توانید با روش جلوگیری از این مشکل و کاهش رنگ دهی هم آشنا شوید.

اشتراک گذاری مطلب:
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *