تن مگ » نظافت و شستشو » از بین بردن پرز فرش با 10 نکته طلایی!

از بین بردن پرز فرش با 10 نکته طلایی!

از بین بردن پرز فرش با این نکات طلایی!
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

همه ما حداقل یک یا چند بار در طول زندگی پس از این که مدتی از فرش استفاده کرده ایم، شاهد پرزهایی روی آن بوده ایم. این مورد فقط برای فرش های قدیمی و کار کرده که چند سال از آن استفاده شده، وجود ندارد؛ بلکه در برخی مواقع روی فرش های جدید و نو هم پرزهایی را مشاهده می کنید که ممکن است برای شما آزار دهنده باشد.

در برخی مواقع آن قدر مقدار پرزهای فرش زیاد است که روی لباس و جوراب ها می چسبد و ظاهر ناخوشایندی برای آن ها ایجاد می کند. اگر شما نیز با این موضوع مواجه شده اید و قصد تمیز کردن و از بین بردن پرز فرش را دارید، همراه ما باشید تا با روش های مختلف از بین بردن پرز فرش آشنا شوید.

 

پرز فرش چیست؟

پرز فرش چیست؟

پرز فرش به الیافی می گویند که در سطح بالاتری از بخش زمینه فرش قرار گرفته و توسط آهار هم مهار نمی شوند. همچنین عدم مهار شدن آهار و الیاف سبب می شود که بر اثر عوامل و دلایل مختلف این الیاف از سطح قالی جدا شده و به صورت پرزهایی روی سطح آن مشاهده کنید.

در واقع زمانی که به صورت ظاهری هم روی سطح فرش را نگاه می کنید، ممکن است موها و الیاف های ریز و کوچک را مشاهده کنید، که این الیاف همان پرز و کرک های فرش هستند که به لباس و جوراب ها می چسبند.

 

علت پرز دادن فرش های ماشینی و دستباف

علت پرز دادن فرش های ماشینی و دستباف

برخی افراد با دیدن پرزهای فرش تصور می کنند که کیفیت این نوع فرش ها کم تر است یا مشکلی در تار و پود آن ها به وجود آمده است. در صورتی که این گونه نیست و پرز دادن فرش های ماشینی و دستباف کاملا طبیعی است. همچنین این ویژگی بیشتر در فرش های ماشینی بیشتر از فرش های دستباف دیده می شود.

اما در صورتی که در فرش های دستباف هم پرز دادن را مشاهده کردید، به دلیل نو و جدید بودن آن است. به همین دلیل پس از چند بار جارو تمیز و حتی جمع کردن پرزها با دست و برس به طور کامل این مشکل برطرف می شود. علاوه بر این، پرز دادن فرش های مختلف دلایل متفاوت دیگری نیز دارد که به شرح زیر است:

 

الف. وجود دمای نامناسب دستگاه زمان بافتن فرش

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود فرش های ماشینی پرزهای زیادی داشته باشد، این است که دستگاه در شرایط دمایی نامناسبی زمان بافت قرار داشته است. در واقع زمان ریسندگی فرش حتما باید دمای آن مناسب باشد تا بافت فرش در دمای مناسبی تنظیم شود.

این کار باعث می شود که آهار خوردن فرش در دمای مناسبی انجام شده و بافت فرش به خوبی انجام شود. علاوه بر این، توجه داشتن به این موضوع باعث می شود که احتمال پرز داشتن آن کاهش یابد.

 

ب. شستشوی زیاد فرش

یکی از مهم ترین دلایل ایجاد پرز فرش شستشوی مداوم و زیاد فرش ها است. افراد وسواسی یا افرادی که بچه های کوچک دارند، معمولا برای تمیز کردن سطح فرش در سال چند بار فرش ها را می شویند. این کار در طولانی مدت به دلیل تاثیر مواد شیمیایی و شوینده و باقی ماندن این مواد در فرش، باعث آسیب رسیدن به الیاف آن و در نتیجه ایجاد پرز روی سطح فرش می شود. این مشکل زمانی رخ می دهد که مواد والیاف به کار رفته در بافت قالی کیفیت کمی داشته باشند. بنابراین برای فرش های با کیفیت این مشکل کم تر رخ می دهد.

 

ج. نوع الیاف به کار رفته در بافت فرش

یکی از مهم ترین دلایل دیگری که باعث ایجاد پرز برای قالی می شود، نوع الیافی است که برای بافت آن مورد استفاده قرار گرفته است. برای مثال الیاف اکرلیک با وجود این که میزان کیفیت و ماندگاری بیشتری دارد، اما پس از اتمام بافت فرش میزان پرزدهی آن ها بیشتر است.

 

د. زیاد پا خوردن

یکی از دلایل شایع دیگر پرز دادن فرش های ماشینی، این است که حتما زیاد پا خورده و طولانی مدت استفاده شده است. در برخی مواقع نیز پا خوردن فرش های دستباف هم باعث پرزدهی آن ها می شود.

 

ز. کم تراکم بودن

کم تراکم بودن الیاف فرش یکی از دلایل دیگری است که احتمال پرز دادن فرش را افزایش می دهد. برای مثال با توجه به این که فرش ها با مقدار شانه های مختلف مانند 500 شانه، 700 شانه، 1000 و 1200 شانه وجود دارد، کم بودن شانه فرش نیز یکی از مهم ترین دلایل پرز دادن فرش محسوب می شود. هر چه شانه های فرش بیشتر باشد و تراکم بیشتری هم داشته باشد، احتمال پرز دادن آن کاهش می یابد.

 

روش هایی برای از بین بردن پرز فرش

روش هایی برای از بین بردن پرز فرش

همان طور که در پاراگراف بالا اشاره شد، فرش های نو و قدیمی هر دو مورد ممکن است به یکی از دلایل ذکر شده میزان پرز زیادی داشته باشند و مجبور باشید همیشه لباس های خود را بشویید یا پرز گیری کنید. اگر به تازگی فرش های دستباف یا ماشینی خریده اید، پرز داشتن هر دو نوع فرش کاملا طبیعی است.

اما بدیهی است که باقی ماندن پرز و کرک روی لباس ها و جوراب ها باعث ایجاد احساس ناخوشایندی می شود. علاوه بر این، با افزایش مدت زمان استفاده کردن از قالی ها، نیز ممکن است در برخی موارد پرزهایی روی آن مشاهده کنید. در واقع فرش های ماشینی معمولا دارای کرک هستند که پس از این که مدتی روی آن ها را راه می روید و به اصطلاح پا می خورد، ممکن است پرز و کرک هایی را مشاهده کنید.

اما از طرفی فرش های پلی استر اصلا پرز نمی دهند یا میزان پرز کم تری در مقایسه با فرش های اکریلیک دارند. بنابراین برای از بین بردن کرک و پرز فرش نو می توانید یکی از روش های زیر را امتحان کنید:

 

1. استفاده از جارو برقی

یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن پرز فرش استفاده از جارو برقی است. با توجه به این که برخی از جارو برقی ها قدرت مکش زیادی دارند، بهترین روش برای جمع کردن و از بین بردن پرز فرش، جارو کشیدن است. با این روش حتی با یک یا دو بار جارو کشیدن هم همه پرزهای فرش از بین می رود. برای انجام این روش توصیه می شود در خلاف جهت خواب فرش آن را جارو کنید.

 

2. استفاده از دستگاه پرزگیر

یکی از بهترین روش های رایج دیگر برای از بین بردن پرز فرش، استفاده از دستگاه پرزگیر است که معمولا در قالیشویی ها مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این روش معمولا برای از بین بردن پرز فرش ماشینی که پا خورده است، پیشنهاد می شود و موثرتر است.

 

3. استفاده از برس های مخصوص پٌرز جمع کن

برخی از فرش ها را نمی توان با یک بار جارو کشیدن پرزهای آن را جمع کرد. به همین دلیل می توان گفت اگر فرش های شما مقدار زیادی پرز دارد، از برس های مخصوص که برای پرز جمع کردن است، می توانید استفاده کنید.

برای انجام این کار برس را خیس کرده و به آرامی و بدون این که به تار و پود آن آسیبی برسد، روی فرش بکشید. این کار باعث می شود که پرزهای فرش به برس چسبیده و با سرعت بیشتری پرزهای فرش را بتوانید جمع کنید. پس از آن نیز برای جمع کردن همه کرک های باقی مانده روی قالی، روی همه قسمت های فرش جارو برقی بکشید.

 

4. استفاده از فوم نگهدارنده فرش

یکی از روش های رایج و آسان دیگری که برای از بین بردن پرز فرش پیشنهاد و انجام می شود، استفاده از فوم نگهدارنده فرش است. استفاده از این فوم ها تاثیر زیادی برای محافظت کردن فرش در برابر پوسیدگی ها و الودگی ها دارد.

 

5. استفاده از شامپو فرش

همان طور که در پاراگراف های بالا هم ذکر شد، فرش های قدیمی و پا خورده هم ممکن است به دلیل پا خوردن یا کم بودن میزان تراکم و شانه، پرز داشته باشند. بنابراین یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن پرز فرش ماشینی، استفاده از شامپو فرش است.

برای انجام این روش، مقداری شامپو فرش را روی دستمال نخی و تمیز ریخته و سپس به آرامی روی فرش بکشید. در این روش بدون این که به الیاف فرش آسیبی برسد، می توانید پرزهای فرش را از بین ببرید. همچنین برای جمع شدن کامل پرزها، یک دستمال نخی تمیز و خشک نیز روی فرش ها بکشید تا شامپو فرش نیز به طور کامل از سطح آن تمیز شود.

این روش برای زمانی که اندازه فرش ها کوچک است، پیشنهاد می شود. چون ممکن است که مدت زمان زیادی با توجه به بزرگ بودن اندازه فرش لازم باشد تا شامپو فرش و دستمال روی سطح قالی ها بکشید و این کار خسته کننده باشد.

علاوه بر این، توصیه می شود بعد از استفاده کردن از شامپو فرش حداقل 24 ساعت روی فرش راه نروید. چون به دلیل این که سطح آن همچنان خیس است، ممکن است جای پا و رنگ جوراب و لباس نیز روی فرش باقی بماند.

 

6. استفاده از چسب کاغذی

یکی از روش های آسان اما زمان بر دیگری که برای از بین بردن پرزهای فرش پیشنهاد می شود، استفاده از چسب کاغذی است. این روش نیز برای فرش های کوچک پیشنهاد می شود. بدین صورت که باید چسب کاغذی را روی همه قسمت های فرش بکشید و سپس به آرامی از روی آن بردارید.

در این روش مراقب باشید که به آرامی چسب کاغذی را از روی فرش بردارید؛ چون وارد کردن فشار زیاد به سطح فرش ها باعث آسیب رسیدن به الیاف آن ها می شود.

 

7. استفاده از دستمال یا حوله حمام

یکی از روش های دیگری که برای از بین بردن پرز فرش پیشنهاد می شود، استفاده از دستمال یا حوله حمام است. بدین صورت که باید ابتدا کل سطح دستمال ها را خیس کرده و روی سطح فرش ها بکشید. این روش نیز تاثیر زیادی در از بین بردن کرک و پرزهای فرش دارد.

برای این که به طور کامل همه پرزها از بین رود، می توانید این کار یک یا دو بار در روز تکرار کنید تا همه پرزها از سطح فرش کنده شود. این روش را نیز توصیه می شود نیز به صورت دستمال کشیدن بر خلاف خواب فرش ها انجام دهید تا با دقت و تاثیر بیشتری مقدار پرزها کاهش یابد.

 

8. استفاده از غلتک چسبناک

امروزه یکی از بهترین روش هایی که برای از بین بردن پرز فرش پیشنهاد و انجام می شود، استفاده از غلتک های چسبناک است. سطح این غلتک ها چسب هایی وجود دارد که با چند بار کشیدن روی فرش ها، پرزها را جذب و جمع می کند. در این نوع غلتک ها چرخانک هایی مشابه با چرخانک قلم موهای نقاشی وجود دارد که بدون آسیب رسیدن به سطح فرش ها، کرک و پرزهای روی آن را جمع می کند.

 

9. استفاده از فرچه های پرزگیر

یک روش آسان دیگر برای جمع کردن و از بین بردن پرزهای فرش، استفاده از فرچه پرزگیر است. این فرچه ها در بازار وجود دارد و برای استفاده از آن توصیه می شود سطح آن را کمی خیس کرده تا بهتر و سریع تر پرزها را جمع کند. در این روش نیز توصیه می شود به آرامی فرچه را روی سطح فرش ها بکشید تا به الیاف آن ها آسیبی نرسد.

 

10. استفاده از جارو های نم دار

یک روش خانگی و ساده برای کاهش و از بین بردن کامل پرزهای فرش های ماشینی و دستباف این است که یک جاروی حصیری را نم دار کرده و سپس در جهت خواب فرش ها روی سطح آن ها بکشید تا به آرامی پرزهای آن جمع شده و کاهش یابد. این روش هم برای فرش های نو و هم فرش های قدیمی و پا خورده مناسب است و پیشنهاد می شود.

 

چگونه فرش را برق بیاندازیم؟

علاوه بر از بین بردن پرز و کرک های روی فرش، لازم است که سطح فرش را جلا داده و به اصطلاح برق بیاندازید. برق انداختن فرش ها بعد از پرز گیری برای فرش هایی پیشنهاد می شود که پا خورده و طولانی تر استفاده شده اند.

برای برق انداختن فرش ها نیز مقداری سرکه و خاک اره را با یک دیگر ترکیب کرده و ترکیب به دست آمده را با استفاده از برس های مخصوص فرش و جمع کردن پرز، به آرامی روی سطح فرش ها بکشید. پس از تمام شدن این کار روی سطح فرش را با استفاده از جارو برقی جارو بکشید تا هیچ گونه ذراتی روی آن باقی نماند. توجه داشته باشید که جارو کشیدن را زمانی انجام دهید تا سطح فرش ها خشک شده باشد.

 

جمع بندی

یکی از رایج ترین مشکلاتی که همه ما ممکن است با خرید فرش های جدید و نو یا حتی برای فرش های قدیمی هم تجربه کرده باشیم، وجود کرک و پرزهایی در سطح فرش است. در این مطلب دلایل ایجاد این پرزها و همچنین معرفی بهترین روش های از بین بردن فرش ها پرداخته شد. با مطالعه این مقاله می توانید با روش های مختلف آشنا شده و سپس با توجه به نظر خود و میزان پرزدهی ها بهترین روش را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری مطلب:
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *