تن مگ » سلامتی و پزشکی » آیا ویپ ضرر دارد؟ ((مضرات استفاده از ویپ))

آیا ویپ ضرر دارد؟ ((مضرات استفاده از ویپ))

آیا ویپ ضرر دارد
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

همان طور که می دانید یکی از مشکلات و معضلات اصلی جامعه استعمال دخانیات از جمله سیگار و قلیان است. یکی از روش هایی که توسط دوستان یا سایر اطرافیان به این افراد پیشنهاد می شود، استفاده از ویپ برای جایگزین کردن این موارد است. به سیگارهای الکترونیکی ویپ نیز گفته می شود.

ویپ به عنوان یک وسیله یا ابزار کمک کننده برای ترک سیگار شناخته می شود. به همین دلیل افرادی که قصد ترک سیگار یا سایر مواد مخدر را دارند، به جای استقاده از مواد مخدر یا سیگار از ویپ استفاده می کنند.

چون این افراد تصور می کنند که استفاده از ویپ هیچ تاثیر مخرب یا ضرری برای سلامتی ندارد. در صورتی که این گونه نیست و در ادامه این مقاله قصد بررسی کامل مضرات استفاده از ویپ را داریم تا به طور کامل با آن آشنا شوید.

ویپ یا سیگار الکترونیکی چیست؟

آیا ویپ ضرر دارد؟

همان طور که در پاراگراف بالا نیز ذکر شد، ویپ به سیگارهای الکترونیکی می گویند که با استفاده از عنصر گرمایش و باتری کار می کند. بدین صورت که با استفاده از این دو عنصر، قابلیت تولید دودهای طعم دار و تبدیل آن به بخارهای قابل استنشاق را دارد.

در واقع با استفاده از ویپ می توانید نیکوتین را به جای دود به صورت بخار با طعم های مختلف خارج کرده و حسی مشابه با سیگار کشیدن را تجربه کنید. دلیل اصلی محبوبیت ویپ بین جوانان این است که برخی از این سیگارهای الکترونیکی دارای تنباکو نیستند و قطران و مونواکسید کربن تولید نمی کند.

در واقع عملکرد ویپ بدین صورت است که ویپ یک مایع حاوی نیکوتین به نام E-Liquid را با پروپیلن گلیکول و گلیسیرین گیاهی و سایر طعم دهنده ها از جمله خیار، انبه، نعنا و… برای شبیه سازی کردن حس سیگار کشیدن استفاده می کند.

به همین دلیل لذتی مشابه با سیگار یا قلیان کشیدن دارد و حس آن ها را ارضا می کند.

آیا سیگار ویپ ضرر دارد؟

با توجه به این که استفاده از ویپ بین نوجوانان و جوانان افزایش زیادی پیدا کرده، یکی از مهم ترین سوالاتی که مطرح می شود این است که آیا دود ویپ ضرر دارد یا خیر؟ به طور کلی تولید کنندگان ویپ توصیه می کنند که استفاده از ویپ به جای سیگار یا قلیان پیشنهاد می شود، چون مضر نیست.

در صورتی که این گونه نیست و نمی توان از مضرات ویپ روی سلامتی افراد مختلف غافل شد. چون برخی از انواع ویپ ها نیز مانند سیگارهای معمولی و رایج حاوی مقدار نیکوتین هستند و نمی توان آن را به جای سیگار استفاده کرد. علاوه بر این، برخی افراد نیز توصیه می کنند که از ویپ های بدون نیکوتین استفاده کنید تا ضرر و آسیبی برای سلامتی نداشته باشد.

مهم ترین مضرات ویپ برای سلامتی چیست؟

مهم ترین مضرات ویپ

همان طور که در قسمت بالا هم به صورت مختصر ذکر شد، استفاده از ویپ های حاوی نیکوتین برای سلامتی افراد مضر است. بنابراین نمی تواند یک جایگزین مناسب برای ترک سیگار و قلیان باشد. از جمله مهم ترین مضرات ویپ می توان به موارد مهم زیر اشاره کرد:

  • سکته قلبی
  • افزایش کلسترول بدن
  • مضر برای سلامتی جنین در حال رشد
  • ایجاد وابستگی شدید
  • افزایش احتمال و سرعت مبتلا شدن به بیماری های قلبی و گرفتگی عروق کرونر
  • بیماری زخم معده
  • حالت تهوع و استفراغ
  • برگشت مواد به مری (به اصطلاح ترش کردن)
  • افزایش احتمال آسیب به رشد مغز نوجوانان

 

عوارض رایج استفاده از ویپ چیست؟

علاوه بر مضرات ذکر شده در مورد ویپ، می توان گفت که استفاده مداوم و همیشگی از ویپ می تواند مضرات رایج و مهم دیگری نیز روی سلامتی فرد داشته باشد. بدین صورت که حتی استفاده موقت و روزمره ویپ هم عوارض شایع و مهمی دارد که بررسی و آشنایی با این عوارض رایج خالی از لطف نیست. از جمله رایج ترین عوارض استفاده از ویپ یا سیگار الکترونیکی می توان موارد زیر را نام برد:

افزایش احتمال پوسیدگی دندان ها و التهاب لثه

همان طور که می دانید عملکرد ویپ بدین صورت است که مایع لیکوئیدی درون آن به بخارهای طعم دهنده تبدیل شده و قابل استنشاق است. به همین دلیل استفاده مداوم و طولانی مدت از ویپ به دلیل برخورد این ذرات به صورت مستقیم به دهان و دندان ها، باعث افزایش احتمال پوسیدگی دندان ها و آسیب رسیدن به لثه ها می شود. در واقع می توان گفت که حتی ضرری مشابه با مصرف سیگار دارد.

جلوگیری از ترک سیگارهای واقعی و معمول

به طور کلی برخی افراد از ویپ به جای سیگار و قلیان استفاده می کنند. اما در صورتی که اگر به استفاده از ویپ عادت کنید، نمی توانید سیگارهای واقعی و معمول و همچنین قلیان را ترک کنید. بلکه به استفاده از ویپ هم اعتیاد پیدا خواهید کرد. این اتفاق نیز جز مهم ترین عوارض ویپ شناخته می شود.

تاثیرات مخرب روی جوانان و نوجوانان

طبق بررسی های انجام شده، استفاده مکرر از ویپ و جایگزین کردن آن با سیگار و قلیان امروزه در بین جوانان و نوجوانان افزایش یافته است. به گونه ای که می توان گفت این مشکل تا حدی زیادی باعث بروز تاثیرات مخرب و به ویژه تاثیرات روحی روی این افراد به دلیل اعتیاد به ویپ و نیکوتین دارد.

افزایش ضربان قلب

طبق بررسی های انجام شده روی افراد مختلف و جوانانی که از ویپ به صورت مداوم استفاده می کنند، استفاده از ویپ باعث افزایش ضربان قلب و حتی افزایش فشار خون هم می شود. به همین دلیل استفاده از آن برای افرادی که سابقه بیماری های قلبی و فشار خون دارند، توصیه نمی شود. چرا که در برخی مواقع استعمال و استفاده زیاد از ویپ باعث حالت گر گرفتگی و سر گیجه هم می شود.

سوزش چشم

در ویپ دودهای حاوی طعم های مختلف خیار، نعنایی، استوایی و… وجود دارد. علاوه بر این، دود حاصل از استعمال ویپ نه تنها کم تر از سیگار و قلیان نیست، بلکه بیشتر هم هست. به همین دلیل می توان گفت که یکی از رایج ترین عوارض ویپ، سوزش چشم است.

بروز عوارض و مشکلات ریوی

از جمله مهم ترین ترکیبات موجود در ویپ، می توان سموم سرطان زا از جمله استالدهید، آکرولئین، بنزن، سرب و دی استیل را نام برد. وجود این ترکیبات و از جمله نیکوتین تاثیر زیادی در افزایش احتمال بیماری ها و مشکلات ریوی دارد. بنابراین در پاسخ به سوال آیا دود ویپ ضرر دارد می توان گفت که بله دود حاصل از ویپ نیز برای سلامتی مضر است.

چون در وهله اول باعث سرفه، نفس تنگی، و التهاب ریه ها می شود. همچنین در بلند مدت احتمال مبتلا شدن به بیماری های ریوی حاد را هم افزایش می دهد.

جمع بندی

همه ما از تاثیرات مخرب مصرف و استعمال سیگار و قلیان خبر داریم. به همین دلیل یکی از روش های رایجی که معمولا به این افراد پیشنهاد می شود، استفاده از ویپ به جای سیگار و برای ترک آن است. در صورتی که استفاده از ویپ نه تنها انتخاب مناسبی برای ترک سیگار و قلیان نیست، بلکه تاثیرات مخرب و مضری روی سلامتی هم دارد.

اشتراک گذاری مطلب:
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *