تن مگ » نظافت و شستشو » پاک کردن چسب قطره ای (ده روش عالی)

پاک کردن چسب قطره ای (ده روش عالی)

پاک کردن چسب قطره ای
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

یکی از بهترین و البته مقاوم ترین انواع چسب ها که از آن برای مصارف و به هم چسباندن وسایل و اشیا مختلف استفاده می شود، چسب قطره ای می باشد. برای مثال یکی از کاربردهای رایج چسب قطره ای برای ساختن کار دستی توسط کودکان است. به صورتی که پس از چسباندن دو سطح به یک دیگر به هیچ وجه نمی توان آن ها را از یک دیگر جدا کرد.

با این وجود در برخی موارد ممکن است به دلیل سهل انگاری یا بلد نبودن کار کردن با این چسب با سایر اشیا دیگر، چسب قطره ای روی دست یا لباس یا سطح مورد نظر بریزد و به راحتی هم تمیز نشود. به همین دلیل نحوه پاک کردن چسب قطره ای از روی لباس یا دست اهمیت زیادی دارد.

برای پاک کردن چسب قطره ای از روی سطح مورد نظر روش ها و شوینده های مختلفی وجود دارد که در ادامه این مقاله به معرفی بهترین روش ها برای پاک کردن این نوع چسب می پردازیم.

برای پاک کردن چسب قطره ای از روی دست، لباس یا سطوح 10 روش وجود دارد که به ترتیب: آب گرم و صابون، استون، آب و نمک، وازلین، خمیر دندان، مایع ظرفشویی، الکل، بخار، سرکه و یخ می باشند که در ادامه در مورد هر کدام توضیح میدهیم!

نحوه پاک کردن چسب قطره ای از دست و لباس

نحوه پاک کردن چسب قطره ای از دست و لباس

برای آشنا شدن با روش پاک کردن چسب قطره ای ابتدا بهتر است که با ترکیبات این نوع چسب آشنا شوید. مادۀ اصلی چسب قطره ای بر پایه سیانواکریلات است که جزو مقاوم ترین ترکیبات برای چسباندن و متصل کردن دو سطح یا شی مختلف روی یک دیگر محسوب می شود.

به این دلیل همین ویژگی سبب شده که پاک کردن این نوع چسب از روی دست یا سطوح، دیگر کار آسانی نباشد. در ادامه بهترین روش های پاک کردن چسب قطره ای از دست را معرفی و بررسی می کنیم:

1. استفاده از آب گرم و صابون

یکی از ساده ترین روش های رایج برای پاک کردن چسب قطره ای از روی دست ها، شستن دست با آب گرم و صابون است. بدین صورت که پس از ریختن چسب روی دست ها با هر مقداری ابتدا دست های خود را با آب گرم و صابون به خوبی بشویید. اما در صورتی این روش هم موثر و مفید نبود، می توانید از یک روش دیگر که آن را در ادامه معرفی می کنیم، استفاده نمایید.

بدین صورت که ابتدا مقداری آب گرم و یک استکان آبلیمو را با یک دیگر ترکیب کنید. سپس مقداری صابون مایع یا حتی جامد به این ترکیب اضافه کنید و هم بزنید تا به خوبی مخلوط و ترکیب شود. پس از آن دست خود را در این محلول نگه دارید و حتی قسمت هایی از دست که مقدار بیشتری چسب دارد، را به یک دیگر مالش دهید. سپس دست خود را از محلول خارج کرده و مجددا آن را با آب گرم و صابون مورد نظر تمیز کرده و بشویید. در صورتی که یک بار استفاده از این روش موثر نبود، چند بار تکرار کنید تا چسب ها پاک شود.

2. استفاده از استون

یکی دیگر از حلال های مناسب برای پاک کردن چسب قطره ای از روی دست یا لباس، استون است. برای استفاده از این روش نیز کافی است که استون را در یک ظرف کوچک بریزید و سپس دست یا لباس مورد نظرتان را به مدت 5 دقیقه در استون قرار دهید. در این مدت می توانید با دست دیگر دست خود را مالش دهید تا چسب از روی سطح پوست یا پارچه پاک شود.

پس از آن دست خود یا لباس را از استون خارج کرده و سعی کنید که چسب را از روی سطح مورد نظرتان جدا کنید. در صورتی که با یک بار چسب از روی سطح جدا نشد، مجددا دست یا لباس خود را مجددا داخل استون قرار دهید و چسب را از روی سطح تمیز کنید. پس از اتمام این کار نیز دست و لباس را با استفاده از آب گرم و صابون بشویید.

با استفاده از استون ممکن است روی پوست یا ناخن ها احساس سوزش و خارش کنید؛ به همین دلیل توصیه می شود پس از شستن دست ها از مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده کنید.

3. استفاده از آب و نمک

یکی از مهم ترین ویژگی های آب نمک این است که گرانول های آن قابلیت و خاصیت پاک کنندگی چسب های خشک شده از روی سطوح مختلف مانند سطح لباس یا دست را دارند. بنابراین برای پاک کردن چسب قطره ای از روی لباس و دست ها، مقداری نمک روی قسمت مورد نظر بریزید. سپس کمی آب گرم روی این قسمت ریخته و خمیر به دست آمده را روی سطح مورد نظر دست یا لباستان مالش دهید. پس از یک دقیقه مالش دادن، دست خود را با آب گرم به خوبی بشویید. پس از آن به راحتی چسب از سطح دست ها پاک می شود.

4. استفاده از وازلین

یکی دیگر از روش های رایج برای پاک کردن چسب قطره ای از روی دست، استفاده از وازلین است. برای استفاده از این روش کافی است که ابتدا دست های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید. سپس روی قسمتی از دست یا حتی پارچه که چسب روی آن خشک شده، مقدار زیادی وازلین بزنید و به آرامی همان قسمت را مالش دهید. پس از آن مجددا این روش را تکرار کنید و وازلین را روی دست خود مالش دهید تا چسب ها از روی آن به خوبی پاک شود.

5. استفاده از خمیر دندان

یکی از روش های آسان و ساده دیگر برای تمیز کردن چسب قطره ای از روی سطح مورد نظر به ویژه از روی دست ها، استفاده از خمیر دندان است. در خمیر دندان مواد ساینده ای وجود دارد که به پاک شدن چسب از روی سطوح کمک زیادی می کند.

بدین صورت که مقداری خمیر دندان روی سطح ریخته و سپس روی سطح مالش دهید تا پیوندهای بین چسب از یک دیگر باز شوند. همچنین می توانید برای اثر گذاری بهتر و سریع تر از یک اسفنج، پارچه یا مسواک تمیز هم استفاده کنید و به آرامی روی سطح بکشید. این کار را به آرامی انجام دهید تا پوست دست یا سطح پارچه آسیب نبیند و زخمی نشود.

6. استفاده از مایع ظرفشویی

همان طور که می دانید یکی از بهترین شوینده ها برای پاک کردن سطوح و مواد مختلف، مایع ظرفشویی است. از مایع ظرفشویی می توان برای تمیز و پاک کردن چسب قطره ای هم استفاده کرد. بدین صورت که ابتدا آب و مایع ظرفشویی را با یک دیگر ترکیب کنید.

سپس یک دستمال تمیز در این ترکیب قرار دهید تا به خوبی به آب و مایع ظرفشویی آغشته شود. پس از آن دستمال را به خوبی فشار دهید و سپس دستمال را روی سطح مورد نظرتان قرار داده و این سطح را با سلفون بپوشانید. پس از چند ساعت چسب قطره ای از روی سطح به خوبی تمیز و پاک می شود و می توانید آن را از روی سطح مورد نظر بردارید.

7. استفاده از الکل

یکی دیگر از بهترین مواد برای پاک کردن چسب قطره ای، الکل است. برای استفاده از این روش ابتدا پارچه را به خوبی به الکل آغشته کرده و روی قسمتی که روی آن چسب قطره ای ریخته، بکشید و این کار را چند بار تکرار کنید. پس از آن از یک پارچه یا دستمال دیگر استفاده کنید و آن را نیز در آب گرم و یک شوینده مانند مایع ظرفشویی آغشته نمایید. سپس این پارچه مرطوب را روی سطح پلاستیکی یا سایر سطوح دیگر مورد نظرتان بکشید تا چسب قطره ای به خوبی پاک شود.

8. استفاده از بخار (اتو بخار)

در صورتی که به سطح پارچه ای چسب قطره ای چسبیده، می توانید از بخار یا اتو بخار استفاده کنید. بدین صورت که کافی است ابتدا اتو بخار را روشن کنید تا به خوبی اتو گرم شود. پس از آن یک پارچه تمیز روی چسب قرار دهید. در مرحله بعد اتو را روی سطح مورد نظرتان قرار داده و چند ثانیه نگه دارید. پس از آن چسب خشک شده از با استفاده از حرارت باز می شود و می توانید آن را از سطح تمیز کنید.

9. استفاده از سرکه

یکی دیگر از ترکیبات قوی برای تمیز کردن چسب قطره ای از روی سطح مختلف، استفاده از سرکه است. کافی است یک پارچه را به سرکه ای مرغوب و ترجیحا طبیعی آغشته کنید. پس از آن، پارچه تمیز را روی سطح مورد نظرتان بکشید و این کار را چند بار تکرار کنید. با این روش نیز چسب قطره ای نرم شده و از سطح لباس جدا می شود؛ بدون این که بافت پارچه آسیب ببیند.

10. استفاده از یخ

برای استفاده از یخ برای پاک کردن چسب قطره ای از روی پارچه یا لباس، ابتدا سطح مورد نظرتان را با استفاده از یک پارچه تمیز خیس کنید. همچنین می توانید سطح پارچه را درون یک ظرف آب سرد قرار داده و به خوبی خیس کنید. سپس چند تکه یخ روی سطح پارچه قرار دهید. این کار باعث شوک دادن به چسب و انقباض مولکول چسب می شود. به همین دلیل پس از چند دقیقه چسب ها از سطح پارچه یا لباس جدا می شود.

جمع بندی

یکی از مشکلاتی که همه ما ممکن است حداقل یک بار تجربه کرده باشیم، ریختن چسب قطره ای روی سطوح مختلف مانند پارچه، دست ها یا لباس است. به همین دلیل در این مقاله به طور کامل و مفصل در مورد نحوه پاک کردن چسب قطره ای از روی سطوح محتلف صحبت شد. در صورتی که با این مشکل مواجه شدید، با مطالعه این مقاله می توانید با روش های مختلف آشنا شده و سپس بهترین روش را انتخاب کرده و انجام دهید.

اشتراک گذاری مطلب:
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *