چرا باید ازدواج کنیم؟ [هدف از تشکیل خانواده چیست]

چرا باید ازدواج کنیم؟
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

امروزه به دلیل مشکلات معیشتی، بیکاری و به طور کلی مشکلات اقتصادی و مالی میزان ازدواج کاهش زیادی داشته است. به صورتی که جوانان و به ویژه پسران تمایلی برای ازدواج ندارند. به همین دلیل زمانی که صحبت از تشکیل خانواده و ازدواج می شود؛ بسیاری از جوانان می پرسند که چرا باید ازدواج کنیم و هدف از تشکیل خانواده چیست؟

برای پاسخ به این سوال و ترغیب جوانان برای ازدواج کردن باید تعریف و جوابی صحیح داشته باشیم. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل و جامع هدف از تشکیل خانواده و دلایل کم شدن ازدواج بپردازیم.

چرا ازدواج می کنیم؟

چرا ازدواج می کنیم؟

یکی از مهم ترین تصمیماتی که هر فرد در زندگی خود اتخاذ می کند، انتخاب یک همسر مناسب و متناسب با فرهنگ، و مذهب و آداب و رسوم خانوادگی است. چرا که یک انتخاب اشتباه ممکن است زندگی را به کام هر دو طرف تلخ کرده و آن ها را با مشکلات مختلفی مواجه کند. به طور کلی در پاسخ به سوال چرا ازدواج می کنیم؟ باید گفت که هر فرد در برهه های مختلف زندگی نیازها و درخواست های مختلفی دارد که باید به نوعی به آن ها رسیدگی کند.

یکی از نیازهای اصلی زندگی، تشکیل خانواده و زندگی با فردی جدید به عنوان همسر و همراه زندگی است. در واقع افراد در یک دوره از زندگی احساس می کنند که برای ادامه زندگی خود به یک همراه همیشگی نیاز دارند، و این فرد همسر است. بنابراین می توان گفت یکی از اهداف مهم تشکیل خانواده و ازدواج، نیاز داشتن به همراه و همسر برای رفع نیازهای مختلف است.

بررسی دلایل تشکیل خانواده از نظر روانشناسان

بررسی دلایل تشکیل خانواده از نظر روانشناسان

تغییر در سبک زندگی و احساس نیاز برای تشکیل زندگی جدید و همچنین همراه و همدم داشتن یکی از مهم ترین دلایل تشکیل خانواده است. با این وجود برخی افراد به دلیل شرایط خانوادگی مانند: فشار خانواده و محل زندگی زودتر برای ازدواج کردن اقدام می کنند و ممکن است در این راه با مشکلات مختلفی مواجه شوند. با این وجود به طور کلی می توان گفت که از نظر روانشناسان مهم ترین دلایل تشکیل خانواده شامل موارد زیر است:

نیاز به همدم و آرامش داشتن

از نظر روانشناسان یکی از مهم ترین دلایل ازدواج کردن، نیاز داشتن به همدم است. در واقع پس از ازدواج یک فضای دلنشین و خلوت و آرام برای گفتگو و صحبت کردن با یک فرد محرم و همراه دارید. به صورتی که در خلوت خود می توانید با یک همراه در مورد مسائلی حرف بزنید که نمی توان این مسائل را با فرد دیگری مطرح کرد. بنابراین یکی از مهم ترین فواید ازدواج آرامش داشتن با یک فرد مسئولیت پذیر، همراه و به ویژه عاشق است.

نیاز به عشق ورزیدن

بسیاری از انسان ها نه تنها نیاز دارند که مورد محبت و عشق و حمایت قرار گیرند؛ بلکه نیاز دارند به فردی که به او علاقه دارند و در کنار او احساس آرامش می کنند، عشق بورزند. بنابراین زمانی که نیاز کردید یا تشخیص دادید که می توانید به دیگری بدون چشم داشت عشق بورزید و محبت کنید و حتی به این نیاز پاسخ دهید؛ می توانید برای ازدواج کردن اقدام کنید.

چون بدیهی است که مدت زمان زیادی از شبانه روز را می توانید کنار همسر و همراه زندگی تان لحظات خوب و عاشقانه ای را تجربه کنید که تجربه این احساس با افراد دیگر و حتی افراد خانواده امکان پذیر نیست.

رشد کردن

یکی دیگر از دلایل ازدواج کردن و تشکیل خانواده، رشد کردن است. در واقع با ازدواج کردن می توانید در مورد مسائل مختلف از جمله مسائل اقتصادی و مالی، مسائل فرهنگی، اخلاقی و اجتماعی، ادامه تحصیل، یادگیری حرفه های جدید و مورد علاقه تان و… به راحتی صحبت کرده و نظرات خود را با یک دیگر به اشتراک بگذارید.

علاوه بر این، از طریق به اشتراک گذاشتن این نظرات برای رشد کردن هم ترغیب خواهید شد و برای رسیدن به اهداف هم راستا با رشد کردن تلاش خواهید کرد. بنابراین بدیهی است که با یک همسر خوب داشتن در جوانب مختلف رشد خواهید کرد.

مقاله پیشنهادی:
چرا بی دلیل استرس دارم؟

 

رفع نیاز جنسی

یکی دیگر از نیازهای هر خانم و آقایی، نیاز جنسی است. برخی افراد عقیده دارند که مهم ترین نیاز اصلی بسیاری از آقایان که برای ازدواج اقدام می کنند، رفع نیاز جنسی است. در صورتی که این موضوع تمام ماجرا نیست. اما به طور کلی می توان گفت که یکی از مهم ترین نیازها و دلایل ازدواج کردن، رفع نیازهای جنسی هم برای مردان و هم برای زنان است. سالم ترین راه پاسخ دادن به این نیاز برای همه افراد، ازدواج کردن است.

کسب تجربه های جدید

برخی از تجربیات و احساساتی که افراد پس از ازدواج کردن تجربه می کنند، با زمان قبل از ازدواج متفاوت خواهد بود. در واقع پس از ازدواج می توانید احساسات جدید را کنار یک همراه و همدم تجربه کنید که این احساسات بسیار خوشایند و زیبا خواهد بود. برای مثال پس از ازدواج می توانید حس همسر بودن، مادری، مراقبت کردن، مسئولیت پذیری و رشد در جنبه های مختلف زندگی را تجربه کرده و از این احساس لذت ببرید.

احساس امنیت

یکی دیگر از اهداف مهم افراد برای ازدواج کردن، احساس امنیت داشتن و به ویژه امنیت مالی است. این موضوع برای زنان از اهمیت بیشتری برخوردار است. چون برخی از خانواده ها به دلیل تعصبات خانوادگی و فامیلی دختران خود را از حضور در جامعه و کار کردن منع می کنند.

به همین دلیل است که وقتی یک نفر از خانمی خواستگاری می کند، جایگاه اجتماعی و مالی او را مورد بررسی قرار می دهند تا در آینده از نظر مالی با مشکلی مواجه نشوند. علاوه بر امنیت مالی، امنیت عاطفی و احساسی داشتن نیز اهمیت زیادی هم برای خانم ها و هم برای آقایان دارد. در واقع منظور از امنیت عاطفی این است که یک خانم یا آقا بتواند در هر حال و هر لحظه از شما حمایت کرده و به شما عشق بورزد.

دور شدن از انحرافات مختلف

همان طور که می دانید و حتما شنیده اید، با ازدواج نیمی از دین هر فرد کامل می شود. به همین دلیل می توان گفت که یکی از مهم ترین دلایل تشکیل خانواده، دور شدن از انحرافات و گناه کردن است. با ازدواج کردن یک چارچوب احساسی و قانونی خواهید داشت که باعث می شود از راه راست منحرف نشده و راه صحیح را در پیش بگیرید.

جمع بندی

از چالش های رایجی که برخی از جوانان زمان ازدواج کردن یا قبل از آن با خانواده ها مطرح می کنند، در مورد دلایل و اهداف تشکیل خانواده و زندگی کردن است. در این مقاله به بررسی کامل هدف ازدواج و تشکیل خانواده صحبت شد. با مطالعه این مقاله می توانید با مهم ترین اهداف و دلایل این موضوع آشنا شده و با دید بازتر و شناخت بیشتر برای ازدواج با فرد مورد نظر و سلیقه خود اقدام کنید.

اشتراک گذاری مطلب:
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *