تن مگ » مشاوره و خانواده » چرا بی دلیل استرس دارم؟ ((اصلا نمیفهمم چرا استرس میاد سراغم))

چرا بی دلیل استرس دارم؟ ((اصلا نمیفهمم چرا استرس میاد سراغم))

چرا بی دلیل استرس دارم
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

یکی از شایع ترین اختلالات ذهنی که متاسفانه افراد زیادی در جامعه در سنین مختلف با آن روبرو هستند، استرس و اضطراب است. اما در برخی موارد ممکن است بدون دلیل و به صورت ناگهانی دچار استرس و اضطراب شویم و از خود بپرسیم که چرا بی دلیل استرس دارم؟

این اتفاق در برخی موارد باعث می شود که بدون دلیل منتظر اتفاقات ناگوار باشیم. در برخی افراد که دچار اختلال اضطرابی شده اند، یا به صورت مکرر با حملات پانیک روبرو می شوند، این استرس و اضطراب ها به حالت مزمن تبدیل می شود و در زندگی روزمره آن ها نیز تاثیر منفی می گذارد.

در صورتی که شما نیز دچار مشکل استرس بدون دلیل هستید، همراه ما باشید تا در این مقاله به طور کامل به بررسی این موضوع و دلایل مختلف آن بپردازیم.

استرس چیست؟

چرا بی دلیل استرس دارم؟

استرس و اضطراب پاسخی است که بدن ما بر اساس نوع نیاز و تنش های روحی و جسمی از خود نشان می دهد. به همین دلیل ممکن است بارها در طول زندگی و به دلایل مختلف با آن روبرو شده باشیم. اما در صورتی که این اختلال به صورت بلند مدت و بدون درمان شدن، تکرار شود؛ به یک بیماری تبدیل خواهد شد و بدیهی است که درمان آن هم زمان بر خواهد بود.

اما وجود و درک استرس همیشه باعث اثرات منفی نمی شود. بلکه در برخی موارد زندگی را هم از برخی خطرات نجات می دهد. به صورتی که در مواقع ضروری و حساس می توان با نیروی مضاعف با این مشکلات مواجه شد. حتی در برخی موارد زمان بروز استرس می توان با روش های مختلف مانند تنفس عمیق، ترک کردن محل کار به صورت موقت و چند دقیقه ای خود را به آرامش دعوت کرد.

انواع استرس های بی دلیل

تجربه کردن استرس های بی دلیل بر اساس نوع اختلال فرد یا مشکلاتی که ممکن است در طول زندگی با آن روبرو شده باشد، متفاوت خواهد بود. به همین دلیل می توان گفت که بروز استرس های بی دلیل نیز میتواند به چند دلیل مختلف تقسیم شود و درمان آن ها نیز متفاوت خواهد بود.
از جمله انواع استرس های بی دلیل می توان به موارد مهم زیر اشاره کرد:

استرس بی دلیل حاد

استرس های بی دلیل حاد یکی از شایع ترین استرس ها محسوب می شود. دلیل اصلی این نوع استرس در مورد مسائل روزمره زندگی و زمان مواجه شدن با آن ها در آینده بسیار نزدیک است. همچنین در برخی موارد افرادی که به اتفاقات آینده نیز زیاد فکر می کنند، دچار استرس بی دلیل حاد می شوند.

برای مثال یک دانشجو ممکن است با نزدیک شدن به روز دفاع از پایان نامه خود دچار استرس شود. اما پس از به پایان رسیدن روز دفاع و مشخص شدن نتیجه، استرس او برطرف می شود و هیچ مشکلی نخواهد داشت.

به طور کلی استرس حاد باعث مشکلات جسمانی و روحی برای فرد نمی شود. چون بدن به طور معمول قابلیت و توانایی مواجه شدن با این مدل استرس ها را دارد. اما در برخی موارد نیز فرد حتی زمان دچار شدن به استرس حاد، با عوارض مختلفی مانند سر درد، حالت تهوع، و به هم ریختن روده و معده مواجه می شود که زود گذر است و برطرف می شود.

استرس بی دلیل مزمن

استرس بی دلیل مزمن در بلند مدت رخ می دهد و تکرار می شود. به همین دلیل عوارض و مشکلات جانبی بیشتری هم به دنبال خواهد داشت. در واقع در صورتی که فرد در طول زندگی روزمره با مشکلات مختلفی مانند مشکلات مالی و اقتصادی، مشکلات خانوادگی، بحث و جدل های مختلف و… روبرو باشد، دچار این نوع استرس می شود.

چون فرد در این شرایط نمی تواند راه حل مشخص و شفاف و واضحی پیدا کند و آن را برطرف نماید. به همین دلیل تکرار و بروز این روند باعث افزایش سطح هورمون‌ های اضطرابی خون از جمله کورتیزول به ‌صورت طولانی ‌مدت می شود. بنابراین در پی این مشکل فرد با پیامدهای مختلف زیر روبرو می شود و باید به فکر درمان هر چه سریع تر آن باشد:

  • بروز اختلالات خواب
  • کاهش قدرت باروری در زنان و مردان
  • مبتلا شدن به دیابت نوع 2
  • افزایش فشار خون
  • افزایش احتمال مبتلا شدن به بیمای های قلبی- عروقی
  • کاهش توان سیستم ایمنی بدن
  • اختلالات تنفسی

 

علت استرس بی دلیل و ناگهانی چیست؟

علت استرس بی دلیل و ناگهانی چیست؟

همه ما در طول زندگی با مشکلات و اختلالات مختلف ممکن است مواجه شویم. به همین دلیل درمان به موقع و سریع برای رفع این اختلالات از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از مهم ترین و البته شایع ترین اختلالات مربوط به استرس و اضطراب، استرس هایی است که قاعدتا بی دلیل میباشند.

در واقع استرس و حملات پانیک با یک محرک خاص فعال می شود و حتی ممکن است زندگی فرد را با مشکل مواجه کند. به طور کلی عوامل مختلفی باعث بروز این مشکل می شود و مهم ترین عوامل استرس و اضطراب بی دلیل شامل موارد زیر است:

مشکلات خانوادگی

از مهم ترین دلایل و علت استرس بی دلیل، مشکلات خانوادگی است. در واقع وجود و تکرار جر و بحث های خانوادگی و حتی دوستانه، تجربه طلاق، دعواهای پدر و فرزندی یا مادر و فرزندی از سنین پایین و حتی در سنین بالاتر، دخالت های اطرافیان در زندگی روزمره و… همگی باعث تجربه کردن استرس های بی دلیل و درگیری ذهن فرد می شود.

به همین دلیل زمانی که فرد این اتفاقات را به صورت روزمره و مکرر تجربه کند، برای مدت طولانی دچار استرس های بی دلیل خواهد شد. حتی درگیری های طولانی ذهن در آینده و تصمیمات او نیز موثر خواهد بود. چون تصور می کند که ممکن است مشکلی رخ داده و او قابلیت حل کردن آن را نداشته باشد.

مسائل و درگیری های شغلی

بیکاری، نداشتن امنیت شغلی، نارضایتی از محل کار یا همکاران و به ویژه فعالیت در محیط کار نامناسب، نیز باعث تجربه استرس های پی در پی می شود. چرا که شغل هر فرد به عنوان مهم ترین منبع درآمد او محسوب می شود.

همچنین با توجه به این که مدت زمان زیادی را در محل کار خود سپری می کند، رضایت شغلی و احساس امنیت خاطر در محل کار از اهمیت زیادی برخوردار است. از طرفی در صورتی که فرد در محل کار خود پیشرفت زیاد و قابل توجهی نداشته، یا دچار روزمرگی شده باشد، ناخود آگاه استرس های مزمن را تجربه می کند.

مشکلات اقتصادی

همه ما کم و بیش در طول زندگی با مشکلات مالی مختلفی مواجه هستیم. به همین دلیل در برخی موارد مجبور هستیم با مسائل و مشکلات مالی مختلفی از جمله دریافت وام های مخلتف، پرداخت اجاره خانه، افزایش روز افزون هزینه های زندگی، هزینه اجاره مغازه و خوراک و پوشاک و… دست و پنجه نرم کنیم.

در واقع بدیهی است که به دلیل مواجه شدن با این مشکلات مالی و اقتصادی دچار استرس شویم. حتی در صورتی که در طول روز به فکر دخل و خرج های روزانه باشید، تجربه کردن استرس های بی دلیل کاملا طبیعی است.

زمینه های ژنتیکی مختلف

از جمله مهم ترین دلایل تجربه کردن استرس های بی دلیل، وجود زمینه های ارثی و ژنتیکی است. در واقع در صورتی که در محل زندگی شما یا در خانواده فرد یا افراد نزدیک خانواده شما همواره دچار استرس و اضطراب می شوند، این احساس به شما نیز منتقل خواهد شد. به همین دلیل در سنین مختلف و حتی در بزرگسالی هم ممکن است دچار استرس و اضطراب های بی دلیل شوید.

کلام آخر

یکی از شایع ترین مشکلات رایجی که ممکن است هر کدام از ما با آن روبرو شویم، استرس های بی دلیل است. به همین منظور برای آشنایی بیشتر در این مقاله به طور کامل به بررسی دلیل و علت استرس زیاد بی دلیل، انواع استرس و… پرداخته شد.

در صورتی که شما نیز با چنین مشکلی مواجه هستید، با مطالعه این مقاله می توانید اطلاعات کاملی در این زمینه به دست آورده و راه حل مناسب برای درمان و برطرف کردن آن را پیدا کرده و اقدام کنید.

اشتراک گذاری مطلب:
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *