تن مگ » دیجیتال مارکتینگ » وبینار چیست؟ ((شرایط برگزاری یک وبینار خوب))

وبینار چیست؟ ((شرایط برگزاری یک وبینار خوب))

وبینار چیست؟ ((شرایط برگزاری یک وبینار خوب))
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

همه ما با رشد و پیشرفت تکنولوژی شاهد تغییرات عمده ای در حوزه های مختلف به ویژه در حوزه آموزش هستیم. به صورتی که بسیاری از اساتید، سازمان های خصوصی و دولتی، ادارات، آموزشگاه ها و… برای برگزار کردن جلسات و دوره های آموزشی مختلف به ویژه در شرایط خاص، اقدام به برگزاری وبینار می کنند.

چرا که بسیاری از افراد که شرایط شرکت در مراسم و جلسات حضوری را ندارند، با شرکت در وبینار می توانند در دوره های مختلف یا جلسات شرکت کنند. همه ما بارها نام وبینار را شنیده و حتی در آن شرکت هم کرده ایم. وبینار از ترکیب دو کلمه “وب” و “سمینار” (Web based Seminar) به دست می آید و به بستر مجازی که در آن می توان آموزش و جلسات را به صورت آنلاین (برخط) انجام داد، می گویند.

خوشبختانه سال هاست برگزاری وبینار در سازمان ها و توسط افراد مختلف مورد استقبال قرار گرفته است. به صورتی که حتی افراد زیادی از این طریق به آموزش پرداخته و به درآمدهای خوبی دست پیدا کرده اند. به همین منظور در ادامه این مقاله به بررسی و تعریف کامل تر وبینار چیست؟ و نحوه برگزاری یک وبینار خوب می پردازیم.

 

وبینار چیست؟

وبینار چیست؟

برای تعریف دقیق تر وبینار چیست؟ می توان گفت که وبینار مخفف عبارت web based seminar به معنی ارائه کردن سخنرانی، آموزش یا جلسات و… در بستر وب و به صورت آنلاین است. بدین صورت که یک یا چند نفر به عنوان سخنران یا برگزار کننده وبینار شروع به صحبت کردن کرده و حتی می توانند فایل هایی را به اشتراک بگذارند.

همچنین افراد دیگری به عنوان مخاطب به صورت آنلاین در حال مشاهده و ضبط کردن این وبینار هستند. بنابراین با این تعریف و ویژگی، می توان گفت با استفاده از وبینار افراد زیادی در سراسر جهان به صورت آنلاین می توانند با یک دیگر تعامل و ارتباط داشته و اطلاعاتی را با یک دیگر به اشتراک بگذارند.

 

چگونه یک وبینار آنلاین برگزار کنیم؟

همان طور که می دانید امروزه دسترسی به اینترنت در سراسر جهان آسان است. بنابراین برگزار وبینار کار دشواری به نظر نمی رسد. به صورتی که بسیاری از کسب و کارهای کوچک و استارت آپ ها و افراد مختلف با این روش، توانسته اند به درآمد خوبی برسند. همچنین با مخاطبین خود ارتباط خوب و پایداری داشته باشند. بنابراین با صرف هزینه ای کم و همچنین برنامه ریزی های صحیح می توانید برای برگزاری وبینار اقدام کنید.

نکته مهمی که برای برگزاری وبینار باید مد نظر داشته باشید، توجه به ساختار وبینار است. در واقع زمانی که ساختار وبینار صحیح و با کیفیت باشد، باعث افزایش تعامل کاربران با شما می شود. همچنین کاربران و مخاطبین شما تا آخرین لحظه برگزاری وبینار همراه شما خواهند بود.

مدت زمان برگزاری وبینار معمولا بین 45 دقیقه تا 1 ساعت است. بنابراین باید زمان خود را مدیریت کرده و سپس بر اساس میزان مباحثی که می خواهید تدریس یا در مورد آن ها صحبت کنید، برنامه ریزی صحیحی انجام دهید.

 

مراحل برگزاری وبینار

یکی از مهم ترین موضوعاتی که زمان برگزاری وبینار مطرح می شود، مشخص کردن موضوع وبیناری است که قصد برگزار کردن آن و انتقال اطلاعات به مخاطبین خود را دارید. در واقع نکته مهمی که وجود دارد، این است که باید بر اساس نیاز یا درخواست مخاطبین خود، موضوع وبینار را مشخص کنید.

با انتخاب موضوع مناسب و صحیح مخاطبین شما با علاقه و رغبت بیشتری برای شرکت در آن ترغیب می شوند. این موضوع در مورد افرادی که قصد برگزاری وبینار پولی را دارند، از اهمیت بیشتری برخوردار است. همچنین علاوه بر این، برگزاری وبینار آنلاین مراحل مهم دیگری نیز دارد که به شرح زیر است:

 

1. انتخاب موضوع مناسب برای آموزش دادن یا برای صحبت کردن در مورد آن

برای انتخاب موضوع مناسب، نیاز سنجی کرده و با کاربران و مخاطبین خود گفتگو کنید. از آن ها در مورد دغدغه ها و نیازهایشان بپرسید.

 

2. انتخاب عناوین مناسب برای تدریس یا صحبت کردن در مورد آن

تیترهای مناسب برای وبینار انتخاب کرده و سپس در قالب یک پاورپوینت این مطالب را آموزش دهید تا مخاطبین به صورت دیداری هم با شما ارتباط و تعامل برقرار کنند. انتخاب و مشخص کردن عناوین کمک می کند تا مخاطبین هم با رغبت بیشتری در وبینار همراه شما باشند و از موضوع و جزئیات بیشتر وبینار مطلع شوند.

 

3. تبلیغ کردن برای وبینار

با استفاده از روش های تبلیغاتی مختلف مانند شبکه های اجتماعی، یا در وب سایت های پر بازدید دیگر اقدام به تبلیغات کنید تا مخاطبین در وبینار ثبت نام کنند.

 

4. انتخاب سایت مناسب

سایت ها و پلتفرم های مختلفی امکان برگزاری وبینار به افراد را می دهند. بنابراین بر اساس نوع کسب و کار خود و حوزه ای که در آن فعالیت می کنید، سایت مناسب پیدا کنید. برای مثال در صورتی که دنبال امکانات و ویژگی های خاصی در مورد سایت برگزار کننده وبینار هستید، به خوبی تحقیق کرده و سایت مناسب را انتخاب کنید.

 

5. آماده کردن فایل های ارائه

یکی از مهم ترین قابلیت های برگزاری وبینار در فضای آنلاین این است که می توانید فایل هایی را با مخاطبین به اشتراک بگذارید. فایل ارائه وبینار مانند یک جزوه است که استفاده از آن برای برخی از مخاطبین و جلب نظر آن ها اهمیت زیادی دارد. این فایل را می توانید در قالب پاورپوینت یا PDF آماده کنید و با مخاطبین به اشتراک بگذارید.

 

6. تهیه کردن دوربین با کیفیت

امروزه اکثر لپ تاپ ها به وب کم مجهز شده اند. اما ممکن است کیفیت مناسبی نداشته یا نتوان در زاویه مناسب آن ها را تنظیم کرد. به همین دلیل برای این که مخاطبین با دقت و توجه بیشتری شما را دنبال کنند، توصیه می شود وب کم اکسترنال و با کیفیت تهیه کرده و از آن زمان برگزاری وبینار استفاده کنید.

 

7. تهیه کردن میکروفون با کیفیت

یکی از اقدامات ضروری دیگر برای برگزاری وبینار، تهیه کردن و استفاده از میکروفون با کیفیت است تا مخاطبین صدای شما را به صورت واضح بشنوند. برای این کار هندزفری ها کیفیت مناسب و قابل قبولی دارند. با این وجود می توانید از میکروفون های اکسترنال هم استفاده کنید که کیفیت صدای بسیار خوبی دارند.

 

8. استفاده از اینترنت با کیفیت

در صورتی که همه موارد بالا را به صورت کامل آماده کرده باشید، اما اینترنت از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، بسیاری از مخاطبین و کاربران زمان برگزاری وبینار، از صفحه خارج می شوند. چون قطع شدن اینترنت و کم بودن سرعت آن باعث اختلال در تمرکز و یادگیری مخاطبین می شود. بنابراین قبل از برگزاری وبینار شرایط اینترنت و کیفیت آن را بررسی کنید.

 

نکات مهم برای برگزاری وبینار

نکات مهم برای برگزاری وبینار

کیفیت وبینار تاثیر زیادی در افزایش رضایت مخاطبین و شرکت کنندگان دارد. به همین دلیل علاوه بر رعایت موارد ذکر شده در بالا، باید به نکات مهم و مختلف دیگری نیز توجه داشته باشید تا رضایت شرکت کنندگان افزایش یابد. مهم ترین نکات به شرح زیر است:

  • روز و ساعت مناسب را بر اساس نظر سنجی های انجام شده از مخاطبین، برای برگزاری وبینار انتخاب کنید.
  • قبل از برگزاری وبینار فایل ها را آماده کنید و چند بار تمرین نمایید تا تسلط کافی داشته باشید. چرا که در طول وبینار برخی از شرکت کنندگان سوالاتی را مطرح کرده و انتظار پاسخگویی کامل و صحیح دارند.
  • زمانی را به پرسش و پاسخ اختصاص دهید تا هیچ نکته مبهمی برای مخاطبین باقی نماند.
  • چند بار در طول برگزاری وبینار با مخاطبین گفتگو و تعامل داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که در وبینار حضور دارند.

 

کلام آخر

یکی از بهترین روش های درآمد زا و ارتباط با مخاطبین، برگزار کردن وبینار است. به همین منظور در این مقاله به بررسی و تعریف کامل وبینار چیست؟ نکات مهم برای برگزاری آن و سایر موارد مهم در این زمینه پرداختیم. بنابراین با مطالعه این مطلب می توانید با آمادگی و شناخت کامل برای برگزاری یک وبینار با کیفیت اقدام کنید.

اشتراک گذاری مطلب:
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *