تن مگ » سلامتی و پزشکی » عادت ماهانه چند روز است؟ ((محاسبه سیکل قاعدگی))

عادت ماهانه چند روز است؟ ((محاسبه سیکل قاعدگی))

عادت ماهانه چند روز است؟ ((محاسبه سیکل قاعدگی))
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

یکی از اتفاقات طبیعی که در طول زندگی همه دختر خانم ها و بانوان رخ می دهد، عادت ماهانه یا پریود شدن است. به طور کلی تعداد روزهای عادت ماهانه برای خانم های مختلف بر اساس هورمون ها، عوامل ژنتیکی و سایر ویژگی های مختلف هر فرد، متفاوت و متغیر خواهد بود.

بنابراین می توان گفت که عادت ماهانه معمولا بین 3 تا 7 روز است. سیکل قائدگی خانم ها بخشی از سیستم باروری خانم ها محسوب می شود و در این دوران دیواره رحم فرو می ریزد. ویژگی مهم سیکل قاعدگی این است که سیستم باروری خانم ها را برای باردار شدن آماده می کند.

بنابراین به این فرایند، عادت ماهانه، سیکل قاعدگی یا پریود نیز می گویند. یکی از مهم ترین نکاتی که در این زمینه مطرح می شود، محاسبه سیکل قاعدگی است. به همین منظور در ادامه این مقاله به بررسی کامل نحوه محاسبه کردن سیکل قاعدگی و کلیه نکات پیرامون این که عادت ماهانه چند روز است می پردازیم.

عادت ماهانه چند روز است

 

چرخه قاعدگی چیست؟

به ریختن و تخلیه شدن دیواره رحم زنان، سیکل قاعدگی می گویند. در واقع خون عادت ماهانه یا همان پریود ترکیبی از خون و بافت رحم است که از رحم به دهانه آن وارد شده و سپس از طریق واژن خارج می شود.

سیکل قاعدگی یک چرخه منظم و متوالی است که از روز اول پریود آغاز می گردد. مدت زمان میانگین این سیکل برای خانم های مختلف و به طور معمول 28 روز است. در حالی که این مدت زمان برای برخی از خانم ها بین 21 تا 35 روز متغیر و متفاوت خواهد بود.

شروع آغاز سیکل قاعدگی از وقتی شروع می شود که هورمون های مختص زنان دچار تغییر شده و دوران قاعدگی آغاز می گردد. در واقع غذه هیپوفیز در مغز و تخمدان های سیستم های باروری زنان تولید شده و سپس هورمون های مختلف و مشخصی آزاد می شود.

مراحل سیکل قاعدگی

یکی از مهم ترین ویژگی های سیکل قاعدگی این است که بدن را برای بارداری توسط خانم ها آماده می کند. سیکل قاعدگی از مراحل مختلفی تشکیل شده و اولین مرحله آن پریود شدن است. علاوه بر این، ویژگی مهم دیگر در این سیکل این است که در هر سیکل قاعدگی معمولاً یک تخمک از یکی از تخمدان ‌ها آزاد می گردد. به طور کلی مراحل سیکل قاعدگی به شرح زیر است:

مرحله قاعدگی

مرحله قاعدگی جز اولین مرحله سیکل قاعدگی محسوب می شود. زمانی که تخمک ها بارور نشوند، باعث کاهش سطح هورمون استروژن و پروژسترون ها می گردد. سپس پوشش داخلی رحم ریزش کرده و به همراه خون، مخاط و بافت از واژن خارج می گردد. بنابراین در این مرحله قاعدگی خانم ها شروع می شود.

مرحله فولیکولار

مرحله فولیکولار نیز از اولین روز قاعدگی شروع شده و تا زمان تخمگ گذاری کردن ادامه پیدا می کند. در این مرحله هیپوتالاموس برای ترشح هورمون تحریک‌ کننده فولیکول(FSH) ، یک سیگنال به هیپوفیز ارسال می‌ کند. این هورمون باعث تحریک شدن تخمدان ها شده و سپس بین 5 تا 25 فولیکول تولید می کند.

ویژگی مهم در این مرحله این است که درون هر فولیکولی که آزاد می شود، یک تخمک نابالغ وجود دارد. پس از آن سالم ترین تخمک بالغ شده و سایر فولیکول های دیگر نیز به اصطلاح در بدن باز جذب می شود. این فولیکول بالغ نیز باعث افزایش هورمون استروژن و ضخیم تر شدن پوشش داخلی رحم می شود.

پس از آن محیط مناسب و مغذی برای رشد جنین ایجاد می گردد. به طور کلی مرحله فولیکولار 16 روز است، اما این مدت برای خانم های مختلف بین 11 تا 27 روز متغیر خواهد بود.

مرحله تخمک گذاری

پس از افزایش سطح استروژن در مرحله فولیکولار، غده هیپوفیز ترشح هورمون لوتئین ساز (LH) تحریک شده و دوران شروع روند تخمک گذاری آغاز می شود. در مرحله تخمک گذاری، تخمک بالغ از تخمدان آزاد و جدا شده و به سمت رحم حرکت می کند تا توسط اسپرم ها بارور شود.

مرحله لوتئال

مرحله لوتئال از روز 18 تا 25 سیکل قاعدگی ادامه پیدا می کند. همان طور که در پاراگراف بالا اشاره شد، تخمک بعد از آزاد شدن توسط لوله های رحمی به سمت رحم می رود. سپس برای این که احتمال بارور شدن تخمک افزایش یابد، سطح هورمون پروژسترون نیز افزایش می یابد.

در صورتی که تخمک سالم توسط اسپرمی بارور شود، و سپس در لایه رحمی لاله گزینی کند، بارداری رخ می دهد. اما اگر بارداری رخ ندهد، سطح هورمون استروژن و پروژسترون کاهش پیدا کرده، و باعث ریزش لایه داخلی رحم می گردد. پس از آن نیز مجددا قاعدگی شروع می شود.

محاسبه سیکل قاعدگی

یکی از مهم ترین روش هایی که با استفاده از آن می توانید مشکلات مربوط به اختلالات قاعدگی را شناسایی کرده و تشخیص دهید، محاسبه کردن سیکل قاعدگی است. بدین صورت که باید ابتدا زمان شروع و پایان قاعدگی را بدانید و یادداشت کنید.

علاوه بر این، یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام دهید، این است که کلیه اختلالات مربوط به این دوران که شامل تغییر در روزهای خونریزی، حجم خونریزی، کم یا زیاد شدن آن و… را نیز باید یادداشت نمایید. همچنین یکی از نکات مهم دیگر این است که اگر بین دو سیکل قاعدگی نیز شاهد لکه بینی بودید، این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید.

برای محاسبه کردن سیکل قاعدگی باید میانگین روزهای چرخه قاعدگی خود را به دست آورید. بدین صورت که ابتدا از روز اول پریود تا روز قبل از پریود بعدی را بشمارید. نکته مهمی که باید مد نظر داشته باشید این است که چند دوره روزهای بین دو دوره پریود را بشمارید و یادداشت نمایید.

سپس کل روزها را جمع کرده و آن را بر تعداد سیکل ها تقسیم کنید. با این روش میانگین روزهای چرخه قاعدگی شما تعیین و محاسبه می شود. همچنین برای محاسبه کردن زمان و تاریخ پریود بعدی نیز تعداد متوسط روزهایی که با روش بالا را محاسبه و سپس مشخص کرده اید، به اولین روز قاعدگی خود اضافه نمایید. با این روش می توانید از زمان تاریخ بعدی پریود خود مطلع شوید.

نکات مهم در مورد سیکل قاعدگی

همان طور که در پاراگراف های بالاتر نیز ذکر شد، سیکل قاعدگی زنان مختلف با یک دیگر متفاوت است. بدین صورت که برخی از خانم ها به صورت منظم و در یک تاریخ مشخص پریود شده و سیکل قاعدگی آن ها شروع می شود.

در صورتی که برخی از خانم ها دارای سیکل قاعدگی نامنظم هستند. علاوه بر این، ویژگی مهم در مورد سیکل قاعدگی این است که میزان خونریزی برخی خانم ها زیاد و حتی اذیت کننده است و برخی خانم ها دوران قاعدگی معمولی و راحتی دارند.

همچنین تعداد روزهای خونریزی برخی از خانم ها با یک دیگر متفاوت است. در برخی از ایام سال و با توجه به تغییر فصول یا تغییر سبک زندگی نیز ممکن است که تعداد روزهای پریودی و حتی میزان خونریزی آن ها تغییر کند.

عوامل مهم در تغییر سیکل قاعدگی

در طول زندگی و زمانی که برای اولین بار پریودی را تجربه می کنید، در مقایسه با سایر روزها و ماه های دیگر سیکل قاعدگی متفاوت خواهد بود. بدین صورت که می توان گفت عوامل مهمی در سیکل قاعدگی موثر هستند و مهم ترین عوامل به شرح زیر است:

بارداری

یکی از مهم ترین عواملی که باعث تغییر در سیکل قاعدگی می شود، بارداری است. بدین صورت که با شروع بارداری دوران قاعدگی متوقف شده و سپس مدتی بعد از زایمان کردن این سیکل مجددا شروع می شود. بدین صورت که می توان گفت مهم ترین علائم بارداری، متوقف شدن پریود است.

استفاده از روش های پیشگیری از بارداری

همان طور که می دانید خانم ها به منظور جلوگیری از باردار شدن از روش های مختلفی استفاده می کنند. یکی از روش ها استفاده از قرص های ضد بارداری است. با مصرف این قرص ها، تعداد روزها و زمان سیکل قاعدگی دچار تغییر شده و همچنین برخی از قرص ها باعث متوقف شدن پریود می شود.

اختلالات تغذیه ای

سبک زندگی و سبک تعذیه نیز یکی از مهم ترین عواملی است که در سیکل قاعدگی تاثیر مستقیم دارد. از جمله مهم ترین اختلالات تغذیه ای می توان پر خوری عصبی، آنورکسی (بی اشتهایی) و… را نام برد.

سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCO)

زمانی که سطح هورمون های بدن نا متعادل می شود، باعث متوقف شدن رشد تخمک در تخمدان‌ های خانم ها می گردد. بروز این مشکل یا همان سندروم تخمدان پلی کیستیک نیز باعث نامنظم شدن دوران پریود یا همان تغییر سیکل قاعدگی می شود.

فیبروم رحم

یکی دیگر از مشکلات نسبتا شایع برای برخی از خانم ها، فیبروم رحم است. به رشد غیر معمول و  غیر سرطانی بافت رحم، فیبروم رحم می گویند. این مشکل نیز باعث طولانی و سنگین تر شدن دوران پریود می شود. بدین صورت که فرد در دوران پریود دارای خونریزی بیشتر و درد شدیدتری است.

جمع بندی

یکی از مهم ترین دوران ها برای هر خانمی دوران پریودی و همان قاعدگی است. با توجه به این که سلامت رحم و تخمدان ها تاثیر زیادی در افزایش قدرت باروری خانم ها دارد، لازم است که همه خانم ها باید اقدام به محاسبه سیکل قاعدگی خود کنند. در این مقاله به بررسی کامل نحوه محاسبه کردن سیکل قاعدگی، و اهمیت این موضوع پرداخته شد.

اشتراک گذاری مطلب:
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *