تن مگ » دیجیتال مارکتینگ » اینفلوئنسر کیست و اینفلوئنسر مارکتینگ یعنی چه؟

اینفلوئنسر کیست و اینفلوئنسر مارکتینگ یعنی چه؟

اینفلوئنسر کیست و اینفلوئنسر مارکتینگ یعنی چه؟
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

همه کسب و کارهایی که امروزه راه اندازی شده و شروع به کار می کنند، همواره به دنبال راه و روش های مختلفی برای افزایش تعداد مخاطبین و کاربران خود هستند. یکی از بهترین روش هایی که برای افزایش بازدید و به دنبال آن انجام می شود، تبلیغات است.

برای انجام تبلیغات نیز روش های مختلفی وجود دارد که یکی از بهترین روش ها، همکاری کردن با اینفلوئنسرها است. همه ما بارها اصطلاح اینفلوئنسرها را شنیده ایم، بدون این که به صورت دقیق بدانیم که اینفلوئنسر کیست؟ به همین منظور در ادامه این مقاله به بررسی کامل تر معنی این اصطلاح مهم، و همچنین انواع آن و وظایف مختلف این افراد می پردازیم.

 

اینفلوئنسر کیست؟

اینفلوئنسر کیست؟

اینفلوئنسر به شخصی گفته می شود که تعداد مخاطبین و دنبال کنندگان زیادی دارند و می توانند افراد زیاد و به ویژه مخاطبین خود را تحت تاثیر قرار دهند. در واقع این افراد، در برخی از شبکه های اجتماعی مختلف و به ویژه در اینستاگرام نیز فعالیت زیادی دارند.

به همین دلیل از طریق فعالیت زیاد در شبکه های اجتماعی، و نوع محتوای منحصر به فردی که تولید و آماده و منتشر می کنند، می توانند کاربران و مخاطبین را تحت تاثیر قرار دهند. به طور کلی فعالیت گسترده این افراد در حوزه های مختلف به ویژه حوزه های آموزشی، آشپزی، سبک زندگی، سلامت، و تناسب اندام و… است و در معمولا در این زمینه ها اقدام به تولید و انتشار محتوا می کنند.

برای تعریف دقیق تر معنی اینفلوئنسر باید گفت که influencer در معنای لغوی به معنی تاثیر گذار است. به همین دلیل به افرادی که با تولید محتوای ویژه و منحصر به فرد خود، روی کاربران و دنبال کنندگان صفحه اجتماعی خود، برای خرید و انتخاب و تصمیمات بهتر تاثیر می گذارند، اینفلوئنسر می گویند.

 

انواع اینفلوئنسرها

افراد یا کسب و کارهایی که به دنبال همکاری با اینفلوئنسرها هستند، ابتدا لازم است که با انواع تقسیم بندی های اینفلوئنسرها آشنا شوند. شناخت و بررسی این دسته بندی ها کمک می کند تا بر اساس نیاز خود، بهترین اینفلوئنسر مورد نظرتان را انتخاب کنید.

به طور کلی برای دسته بندی کردن انواع اینفلوئنسرها معیارهای مختلفی وجود دارد. در واقع همان طور که می دانید شبکه های اجتماعی مختلفی از جمله اینستاگرام، توئیتر، یوتیوب، لینکدین و… وجود دارد که افراد علاقه مند و همچنین اینفلوئنسرها در آن فعالیت می کنند.

بنابراین یکی از معیارهایی که برای تقسیم بندی انواع اینفلوئنسرها می توان در نظر گرفت، تقسیم کردن افراد فعال بر اساس نوع شبکه های اجتماعی است که در آن فعالیت و محتوا منتشر می کنند.

علاوه بر این، معیارهای مهم دیگری برای تقسیم بندی کردن انواع اینفلوئنسرها وجود دارد که مهم ترین آن ها شامل تعداد بازدید کنندگان، میزان رشد صفحه فرد از ابتدای راه اندازی شدن تا لحظه حال، حوزه فعالیت این افراد، میزان تعامل اینفلوئنسرها با سایر افراد و… است.

علاوه بر این، مهم ترین فاکتورها جهت تقسیم انواع اینفلوئنسرها به موارد مهم زیر تقسیم می شود:

 

1. اینفلوئنسر بر اساس نوع محتوا

یکی از مهم ترین عوامل جدا کننده اینفلوئنسرها از یک دیگر، بر اساس نوع محتوایی است که تولید می کنند و در شبکه اجتماعی خود به اشتراک می گذارند. چرا که نوع محتوایی که یک فرد فعال در شبکه های اجتماعی منتشر می کند، تعیین کننده مخاطبان هدف است.

برای مثال در صورتی که شما یک فروشنده هستید و قصد تبلیغ کردن محصولات و لباس، لوازم آرایش و… خود را دارید، حتما به سراغ اینفلوئنسرهایی می روید که در همین زمینه فعالیت می کند و در زمینه تبلیغات مد و لباس و… فعالیت می کند.

علاوه بر این، دنبال کنندگان این فرد نیز با هدف معرفی کردن لباس ها یا محصولات و فروشگاه های معتبر و با کیفیت، صفحه اینستاگرام یا سایر شبکه های اجتماعی را دنبال می کنند.

بنابراین به طور جزئی تر می توان گفت که اینفلوئنسرها بر اساس نوع محتوایی که تولید می کنند، نیز به چندین دسته مختلف زیر تقسیم می شوند:

  • تولید کنندگان محتوای صوتی (پادکست)
  • تولید کنندگان محتوا برای social media (شبکه های اجتماعی)
  • تولید کنندگان محتوای ویدئویی برای یوتیوب
  • وبلاگ نویسان

 

2. اینفلوئنسر بر اساس تعداد دنبال کنندگان

یکی دیگر از عوامل مهم در تقسیم کردن اینفلوئنسرها، تعداد دنبال کنندگان (فالوورهای) این افراد هستند. بنابراین در صورتی که قصد دارید از طریق یک اینفلوئنسر محصولات یا خدمات خود را معرفی کنید، تعداد دنبال کنندگان و افرادی که این تبلیغ را می بینند، اهمیت زیادی دارد.

اما نکته مهم دیگری که زمان افزایش تعداد دنبال کنندگان وجود دارد، این است که هزینه تبلیغات توسط افرادی که دنبال کنندگان زیادی دارند، در مقایسه با افراد دیگر بالاتر است.

نکته مهم دیگر برای تقسیم بندی اینفلوئنسرها بر اساس تعداد دنبال کنندگان، این است که این نوع اینفلوئنسرها نیز به چند دسته زیر تقسیم می شوند:

  • مگا اینفلوئنسرها
  • ماکرو اینفلوئنسرها
  • میکرو اینفلوئنسرها
  • نانو اینفلوئنسرها

 

3. اینفلوئنسر بر اساس میزان تاثیر گذاری روی مخاطبین

در نهایت زمانی که یک اینفلوئنسر را برای تبلیغات انتخاب می کنید، میزان تاثیر تبلیغات توسط او روی مخاطبین و کاربران اهمیت زیادی دارد. در واقع هر چه میزان تاثیر این افراد روی کاربران زیادتر باشد، نشان دهنده کیفیت بالای محتوای تولید شده توسط آنان است.

بنابراین بر اساس میزان تاثیر گذاری روی مخاطبین نیز، اینفلوئنسرها به دو دسته مختلف زیر تقسیم می شوند:

  • سلبریتی ها: همان طور که می دانید سلبریتی به افراد مشهوری گفته می شود که در شبکه های اجتماعی مختلف به دلیل محبوبیت زیاد، دنبال کنندگان زیادی دارند. اما نکته مهم برای همکاری کردن با این افراد، این است که هزینه زیادی برای کسب و کارها یا برندهای مختلف به همراه دارد.
  • رهبران فعال در حوزه های کاری مختلف: رهبران یا افرادی که تجربه و مهارت کافی در مورد کسب و کارهای خاص دارند، در حوزه کسب و کار خود شناخته شده هستند. به همین دلیل این افراد با صحبت ها و تعاریف خود می توانند روی مخاطبان و دنبال کنندگان، تاثیر بگذارند.

 

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

همان طور که در پاراگراف های بالاتر نیز ذکر شد، اینفلوئنسرها قدرت تاثیر گذاشتن روی افراد مختلف را دارند. به همین دلیل در صورتی که دنبال کنندگان به صورت جدی این فرد را دنبال کنند، اینفلوئنسر می تواند روی تصمیم گیری های دنبال کنندگان تاثیر داشته باشد.

بنابراین برای تعریف بهتر اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ می توان گفت که به همکاری کردن با اینفلوئنسرها برای انجام فعالیت های تبلیغاتی مانند تبلیغات در اینستاگرام، اینفلوئنسر مارکتینگ می گویند.

نکته مهمی که در مبحث اینفلوئنسر مارکتینگ مطرح می شود، این است که باید اینفلوئنسر متناسب با نیاز و نوع محصول یا خدماتی که قصد تبلیغ آن را دارید، انتخاب کنید تا هزینه تبلیغات را از دست ندهید.

 

 

وظایف اینفلوئنسر چیست؟

زمانی که یک اینفلوئنسر فعالیت خود را در شبکه های اجتماعی شروع می کند، بدیهی است که از ابتدا مخاطبین و دنبال کنندگان زیادی ندارد. اما به دلیل تولید محتوای پیوسته و مداوم و همچنین محتوای با کیفیت و کاربردی، مخاطبین زیادی به مرور زمان به دست می آورد.

پس از آن بر اساس تعداد مخاطبین و دنبال کنندگان و با توجه به حوزه هایی که در مورد آن ها تولید محتوا کرده، تبلیغات مختلفی را انجام می دهد. با انجام تبلیغات به صورت مداوم، اعتماد سازی بین مخاطب و فرد ایجاد می شود. در ابتدا ممکن است اینفلوئنسرها برای انجام تبلیغات برندها یا کسب و کارهای کوچک هزینه ای را دریافت نکنند و تبلیغات به صورت رایگان انجام شود.

اما رفته رفته و با بیشتر شناخته شدن اینفلوئنسر، هزینه های تبلیغات نیز افزایش می یابد. به صورتی که در حال حاضر برخی از اینفلوئنسرها برای تبلیغات هزینه های بسیار هنفگتی دریافت می کنند تا صرفا چند دقیقه در مورد یک محصول یا خدمات صحبت کنند.

 

کلام آخر

در دنیای پر رقابت امروز یکی از بهترین اقداماتی که می توان برای برند سازی، افزایش فروش و انجام تبلیغات انجام داد، همکاری با اینفلوئنسرها است. به همین منظور در این مقاله به صورت کامل به بررسی و تعریف اینفلوئنسر مارکتینگ، انواع اینفلوئنسرها، و وظایف آن ها پرداخته شد.

اشتراک گذاری مطلب:
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *