تن مگ » کودکان » چرا کودکان زود به زود سرما می خوردند؟

چرا کودکان زود به زود سرما می خوردند؟

چرا کودکان زود به زود سرما می خوردند؟
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

یکی از مهم ترین مشکلاتی که بسیاری از کودکان در طول فصول سرد و حتی در فصل بهار هم با آن روبرو هستند، این است که به صورت مداوم دچار سرما خوردگی می شوند. این موضوع برای پدر و مادر کودکان چالش براگیز بوده و باعث ناراحتی آن ها می شود.

چون بدیهی است که با هر بار سرما خوردن سیستم ایمنی کودکان ضعیف شده و حتی باعث اختلال در رشد طبیعی آن ها هم می شود. به طور کلی عوامل و دلایل مختلفی باعث سرما خوردگی سریع و زود به زود کودکان می شود.

به همین دلیل در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که چرا کودکان زود به زود سرما می خوردند؟

دلایل زود به زود سرما خوردن کودکان چیست؟

سرما خوردگی در فصل پاییز و زمستان یکی از شایع ترین مشکلاتی است که همه افراد و حتی افراد بزرگسال و به ویژه کودکان به آن مبتلا و دچار می شوند. سرما خوردگی برای بزرگسالان هم ممکن است حال جسمی آن ها را دگرگون کرده و باعث شود که حتی توانایی انجام کارهای روزمره را نداشته باشند.

این اتفاق در مورد کودکان با شدت بیشتری رخ می دهد و حتی باعث تضعیف جسم و سیستم ایمنی آن ها می شود. به همین دلیل در ادامه بررسی می کنیم که مهم ترین دلایل زود به زود سرما خوردن کودکان چیست تا اقدامات لازم برای جلوگیری از این مشکل را انجام دهیم.

دلایل زود به زود سرما خوردن کودکان چیست؟

مهم ترین دلایل زود به زود سرما خوردن کودکان شامل موارد مختلف زیر است:

1. عدم رعایت بهداشت فردی

مهم ترین دلیلی که باعث سرما خوردگی برای همه افراد در سنین مختلف می شود، عدم رعایت بهداشت فردی است. در واقع در صورتی که زمان غذا خوردن یا انجام کارهای شخصی خود، بهداشت فردی و معمول را رعایت نکنید، بدیهی است که دچار سرما خوردگی می شوید.

این اتفاق با شدت بیشتری در مورد کودکان هم صدق می کند. چون بدن کودکان در مقایسه با افراد بزرگسال ضعیف بوده و در معرض آسیب و بیماری قرار دارد. بنابراین باید به کودکان در این زمینه به خوبی آموزش دهید تا به بهترین نحو بهداشت فردی را رعایت کنند. یکی از بهترین روش هایی که برای رعایت عدم بهداشتی فردی کودکان و حتی بزرگسالان پیشنهاد می شود، شستشوی صحیح و مداوم دست ها با آب و صابون است.

برای مثال پس از برگشتن کودکان از مدرسه یا مهد کودک به آن ها یادآوری کنید تا به خوبی دست های خود را بشویند. علاوه بر این، به کودکان آموزش دهید تا در محیط مدرسه یا مهد کودک از وسایل شخصی خود استفاده کنند و وسایل مشترکی با سایر دوستان خود نداشته باشند. چون عدم رعایت بهداشت فردی باعث رشد و تکثیر باکتری و ویروس ها روی دست و سایر نقاط بدن شده و احتمال سرما خوردگی را افزایش می دهد.

2. عدم استفاده از ماسک تنفسی در اماکن شلوغ

یکی دیگر از عوامل مهمی که احتمال سرما خوردگی سریع و زود به زود در کودکان و حتی افراد بزرگسال را افزایش می دهد، عدم استفاده از ماسک تنفسی در اماکن شلوغ و پر تردد است. در این اماکن احتمال انتشار ویروس و باکتری و انتقال بیماری های مختلف از جمله سرما خوردگی افزایش می یابد.

به همین دلیل یکی از مهم ترین روش هایی که برای جلوگیری از انتقال بیماری ها به ویژه سرما خوردگی توصیه می شود، استفاده از ماسک تنفسی است. علاوه بر این، توصیه می شود از ماسک های فیلتردار استفاده کنید تا به بهترین نحو و تا حد زیادی از ورود آلاینده به بدن جلوگیری شود.

3. در معرض دود سیگار قرار گرفتن

طبق بررسی های انجام شده، از مواردی که باعث افزایش احتمال بیماری های مختلف به ویژه سرما خوردگی می شود، قرار گرفتن کودکان در معرض دود سیگار است. وجود مواد شیمیایی موجودر در سیگار و دود آن، باعث ایجاد تغییر در پاسخ طبیعی دستگاه ایمنی بدن می شود.

علاوه بر این، زمانی که اطرافیان کودک هم سیگار می کشند، دود آن باعث ایجاد پرز روی دستگاه تنفسی آن ها شده و دستگاه تنفسی آن ها آسیب می بیند و ضعیف می شود. بنابراین این کودکان نیز بیش از سایر افراد دیگر در معرض سرما خوردگی هستند.

4. کمبود خواب

از شایع ترین مشکلات و مواردی که باعث افزایش تعداد دفعات سرماخوردگی در همه افراد و به ویژه در کودکان می شود، کمبود خواب است. به طور معمول همه کودکان باید در طول روز بین 9 تا 12 ساعت خواب کافی داشته باشند. بنابراین کمبود خواب باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی و در پی آن باعث سرما خوردگی های مکرر می شود.

5. مصرف غذاهای ناسالم

توجه به تغذیه کودکان و همچنین قرار دادن وعده های غذایی سالم و مقوی برای کودکان، مهم ترین اقدام برای بهبود رشد و عملکرد سیستم ایمنی آن ها است. بنابراین در صورتی که کودکان به طور مکرر مواد غذایی ناسالم مصرف، سیستم ایمنی بدن آن ها به مرور ضعیف و ضعیف تر می شود. در واقع دستگاه ایمنی دیگر نمی تواند حالت ایده آل داشته باشد.

بنابراین برای این که کودکان زود به زود دچار سرما خوردگی نشوند، بهتر است که از خوردن غذاهای ناسالم و قند و آبمیوه های غیر طبیعی و… توسط کودکان جلوگیری کنید. همچنین سعی کنید در وعده های غذایی به آن ها مواد غذایی مقوی و مغذی از جمله: پروتئین ‌های جانوری، سوپ ‌های مغذی، سالادهای مختلف و برگ سبزیجات مثل کاهو و کلم و… بدهید

6. عدم مصرف ویتامین های ضروری برای بدن

مصرف مواد غذایی معمول و روزانه به تنهایی نمی تواند تامین کننده نیاز بدن کودکان برای رشد و مقابله با بیماری های ویروسی مختلف باشد. بنابراین نه تنها به رشد معمول کودکان کمک نمی کند، بلکه باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی آن ها هم می شود.

بنابراین می توان گفت یکی از دلایل مهم دیگری که باعث می شود کودکان سرما بخورند، عدم مصرف ویتامین های ضروری برای بدن و همچنین کمبود ویتامین ها از جمله ویتامین سی و ویتامین B در بدن کودکان است. بنابراین سعی کنید در وعده های غذایی مختلف کودکان ویتامین های مناسب و ضروری برای بدن را بگنجانید و همچنین به آن ها قرص و شربت های مکمل و حاوی ویتامین بدهید.

7. استرس بیش از حد

دلیل اصلی بسیاری از بیماری ها حتی برای کودکان، استرس بیش از حد است. در واقع کودکانی که در محیط های پر استرس و تنش رشد و زندگی می کنند، احتمال بیشتر بیمار شدن به ویژه سرماخوردگی آن ها افزایش می یابد. چون استرس میزان مقاومت بدن در برابر بیماری های مختلف را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. همچنین استرس شدید باعث کاهش تعداد سلول های بدن می شود و احتمال سرما خوردن کودکان نیز افزایش می یابد.

جمع بندی

جزو مشکلات و چالش های رایج برای پدر و مادر کودکان این است که چرا کودکان زیاد سرما می خورند؟ به همین دلیل در این مقاله به طور کامل به بررسی و پاسخ به این سوال مهم پرداخته شد تا با رعایت نکات ذکر شده در این مقاله علاوه بر جلوگیری از این مشکل، اقدامات لازم برای درمان سریع تر و بهتر کودکان را نیز انجام دهید.

اشتراک گذاری مطلب:
تبلیغات شما در تن مگ برای تبلیغات در سایت ما کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید و پلن های تبلیغاتی ما را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *